Diastāze – visbiežāk ar šo vārdu un jāsaka arī problēmu iepazīstas un saskaras tieši jaunās māmiņas. Kas ir diastāze? Anatomiski diastāze ir sastiepums starp vēdera priekšējiem jeb taisnajiem muskuļiem (kas radusies vēderasm augot grūtniecības laikā) un kuri veido spraugu vairāk nekā 2,5 cm.
Parasti pēc dzemdībām šī sprauga samazinās un aizveras ciet, bet ne visām tā notiek. No kā tas atkarīgs? No daudziem faktoriem, tai skaitā arī gēniem un tā, vai grūtniecības laikā un pēcdzemdību periodā ir ievērots saudzīgāks režīms un tml.
Kā pārbaudīt, vai man ir diastāze? (sk.manā Instagram accountā)
To, vai ir diastāze pārbaudīt var pavisam vienkārši – apgulies uz muguras, saliec kājas ceļos, pēdas pie zemes un cel augšdaļu augšā, it kā izpildot vēdera preses vingrinājumu. Novieto 2 pirkstus vēdera (nabas) apvidū un sajūti, vai starp vēdera muskuļiem ir sprauga. Tā var būt gan šo 2 pirkstu izmērā, gan lielāka – 3 vai, diemžēl, pat 4 pirkstu izmērā.
Ko darīt?
Diastāzi var samazināt gan ar speciāli paredzētiem vingrojumiem – labākā gadījumā, sliktākā – ar operāciju.
Parādīšu dažus vingrojumus, kurus ikdienā vari veikt diastāzes samazināšanai, bet paralēli tam noteikti piedomā par ikdienišķām darbībām – necelt pārāk lielus smagumus, celties no guļus pozīcijas caur sāniem un nedarīt tml. darbības, kuras var radīt lieku spiedienu uz vēdera muskuļiem.
Ko vēl nedrīkst?
- Preses vingrojumus, kuros tiek atcelta ķermeņa augšdaļa (tiek trenēti taisnie vēdera muskuļī)
- Planku uz taisnām un saliektām rokām un no planka pozīcijas izrietošos vingrojumus
- Vienlaicīgu abu kāju celšanu augšā, guļot uz muguras
Vingrojumi, kuri IR JĀPILDA ❗ (sk.manā Instagram kontā)
1.Vakuums, izpildīt 10 x, 3 piegājienos
2.Kaķītis, izpildīt 10x 3 piegājienos
3. Rotācija slīpajiem vēdera muskuļiem sēdus, izmantojot nūju (vai gumiju, vai slotas kātu). Max ieelpa- Max izelpa uz sāniem, kopā 10x, 3 piegājieni
4. Vienas rokas un pretējâs kājas atcelšana no četrrāpus pozīcijas 20x 3 piegājieni
5. Guļus uz muguras, kājas paceltas 90 grādos. Mugura max piespiesta pie paklāja. Vienas saliektas kāju pēdas pieskaršanās paklājam, pēc tam otras. Kopā 20 x, izpildīt pamīšus, 3 pieg.
Vingrojumus izpildi katru dienu- pēc mēneša skaties, vai ir progress (jābūt❗)