Kas ir BMI jeb ķermeņa masas indekss?

Body Mass Index (BMI) jeb ķermeņa masas indekss ir viens no visbiežāk izmantotajiem rādītājiem, lai novērtētu cilvēka ķermeņa masu un saglabātu veselību. Ķermeņa masas indekss (ĶMI) ir aprēķināts, ņemot vērā cilvēka augumu un svaru. To var aprēķināt, izmantojot vienkāršu matemātisku formulu.

Kā aprēķināt BMI jeb ķermeņa masas indeksu

Tātad, lai aprēķinātu BMI, nepieciešams zināt savu svaru un augumu.

Formula ir šāda: BMI = svars (kg) / augums (m) kvadrātā. Piemēram, ja persona sver 75 kg un augums ir 1,75 m, BMI būtu 75 / (1,75 x 1,75) = 24,49.

Normāls BMI un riski saslimt ar dažādām slimībām

BMI ir parādīts kā skaitlis, un tā vērtība tiek izvērtēta, salīdzinot ar standartiem, ko noteikusi Starptautiskā Veselības organizācija (WHO). Normāls BMI ir robežās no 18,5 līdz 24,9. BMI līdz 18,5 tiek uzskatīts par zemu, no 25 līdz 29,9 par lieko svaru, un virs 30 par aptaukošanos. BMI, kas ir lielāks par 25 palielina risku saslimt ar dažādām slimībām, piemēram, sirds un asinsvadu slimībām, cukura diabētu un kaulu un locītavu slimībām.

BMI ir vienkāršs un viegli aprēķināms rādītājs, kas var palīdzēt noteikt, vai cilvēkam ir normāls svars, liekais svars vai aptaukošanās. Tomēr tas nav precīzs rādītājs, jo foruma neņem vērā citas lietas, kā piemēram – sportistiem un cilvēkiem ar lielu muskuļu masu var būt augsts BMI, bet viņi nav aptaukojušies. Tāpēc BMI ir jāizvērtē katram individuāli.

Samazināt BMI un veikt izmaiņas uzturā un fiziskajās aktivitātēs

Lai samazinātu BMI (notievētu) dažu mēnešu laikā, ir nepieciešams veikt izmaiņas uzturā un pievērsties fiziskajām aktivitātēm. Ir svarīgi ēst veselīgu un sabalansētu uzturu, izvēloties augu valsts produktus, liesus produktus, pākšaugus, un samazināt taukainu pārtiku, kā arī samazināt cukura patēriņu. Arī fiziskās aktivitātes ir nepieciešamas, lai sadedzinātu vairāk kalorijas, kas attiecīgi veicinās svara samazināšanos. Ja vēlies uzsākt vingrošanu no mājām, bet nezini ar ko sākt, droši vari pieteikties izmēģināt manu online mājas vingrošanu – treniņi jebkurā sev ērtā laikā manā pavadībā.