Trenējos, bet svars nekrīt!

mansfitnessssssKā tas var būt – trenējos, bet svars nekrīt un rezultātu nav jau mēnešiem? Šādas un līdzīgas vēstules saņemu diezgan bieži, un tāpēc arī tapa šis raksts, kurā centīšos izskaidrot, kāpēc sportojot, piemēram, nekrītās svars un nav rezultātu.
.

1) Tu sporto, bet turpini ēst ierastajā režīmā (neveselīgi). Maldīgs ir uzskats, ka sportojot un turpinot ēst pēc iepriekšējiem paradumiem, var zaudēt svaru. Diemžēl, tas nenotiks, jo ar sportu vien to panākt nevar, bet uzturu, starp citu, gan var. Ja mainīsi tikai uzturu – ievērosi veselīgu un sabalansētu diētu, svars kritīsies arī nesportojot.

2) Noteikti pārrunā savu ēdienkarti ar treneri (ja Tev nav personīgais treneris, tad vērsies pēc padoma pie trenera, kas strādā sporta zālē, kuru apmeklē)! Bieži vien pašam liekas, ka uzturs ir samērā veselīgs, taču pārrunājot lietas atkal un atkal, tiek sameklēti „klupšanas” akmeņi, par kuriem pašam nav ne jausmas. Piemēram, it kā tiek ēsti tikai salāti – tomāti ar gurķi, bet klāt tiek pievienots trekns krējums, vēl – it kā tiek ēsti salāti pusdienas laikā tuvākajā bistro, taču tie ir bagātīgi ar visticamāk, zemākās kvalitātes augu eļļām un sāli. Un vēl viens tipisks „klupšanas” akmenis varētu būt tas, kā tiek uztverts vārdu salikums – vieglas vakariņas. Tie noteikti nebūs augļi – 2 āboli vai puse arbūzs. Tātad augļus vakariņās neēdam, jo guļot mums deg tauki un apēstie ogļhidrāti vienkāršā valodā runājot pārvēršas par taukiem.

3) Treniņa ilgums. Spēka treniņam nevajadzētu būt ilgākam par 45-55 minūtēm. Trenējoties ilgāk kortizola līmenis (kas tiek saukts par stresa hormonu) ar katru minūti sāk kāpt, kas savukārt organismu var sākt iedzīt stresa stāvoklī, kā rezultātā var sākt uzkrāties tauki. Secība varētu būt sekojoša: 5 minūtes iesildāmies aerobā režīmā, veicam spēka treniņu, nobeigumā vingrinājumus presei un pastiepšanos trenētajām muskuļu grupām. Kopā – vidēji 60 minūtes. Atceramies pārak ilgi nenodoties pauzēm, tad arī minētajā laikā varēsiet iekļauties daudz vieglāk!

4) Konstanta jeb nemainīga slodze. Cilvēka organisms ir gudrs un spēj adaptēties daudzveidīgai slodzei – gan izturības ziņā, gan spēka ziņā utt., līdz ar to viens ir tas, ka ar spēka treniņiem ir tā, ka noteikti laiku pa laikam ir jāpamaina programma pēc kuras trenējamies. Vēl – katrā treniņā cenšamies sasniegt maksimālu rezultātu bez rezerves – ja vingrinājumu izpildām 15 reizes, tad cenšamies tā, lai 14 un 15 reize būtu praktiski bez rezerves. Ja rezerve ir, tad mēģinām strādāt ar mazliet smagāku svaru/hantelēm.

Papildus spēka treniņiem būtu jāveic arī aerobie treniņi jeb kardio. Arī kardio slodze ir jāmaina – eliptiskais trenažieris, skriešana, riteņbraukšana un tml. Vēl iesaku variēt pildot intervālu treniņus.

Bieži vien ir tā, ka sievietes iet tikai uz aerobiku, bet svars nekrītas – jā, tas tā var būt. Ejot uz grupu nodarbībām jūs sevi uzturēsiet formā, tāpēc atceraties par slodzes dažādību, piemēram, 1 x nedēļā aerobika, bet 2 x nedēļā spēka treniņi trenažieru zālē. Tieši ar spēka treniņu palīdzību mēs veidojam ķermeni – ar slodzes un vingrinājumu palīdzību, piemēram, apaļāku dibenu, platāku muguru, formīgākas kājas.

Ja ir kādi jautājumi, rakstiet komentāros!

Comments 5

  1. Raimonda
    09/12/2015

    Labvakar,vēlējos pajautātcik smagas hanteles vaidzīgas, man kā iesācējai mājās vingrošanai?

    1. Sintija Katkeviča
      15/12/2015

      Nevar viennozīmīgi pateikt, cik smagas hanteles būtu nepieciešamas, jo tas katram ir individuāli. Varētu būt sākot no 1 kg un uz augšu. Vislabāk laikam būtu iegādāties 2 kg hanteles, jo ja ar 2 kg pirmajā nedēļā nevarēs veikt visus vingrojumus, tad nedēļu vēlāk organisms jau adapēsies slodzei un tas būs iespējams.

  2. Sabita
    22/05/2016

    Sveika Sintija!
    Mans jautājums par tām “vieglajām vakariņām”
    Zinu ka 3st. Pirms gulēt iešanas nav ieteicam uzņemt ogļhidrātus. Ko jūs ieteiktu ēst vakariņās?

  3. Sintija Katkeviča
    23/05/2016

    Sveika!
    Pirms gulētiešanas nav ieteicams uzņemt graudaugus, augļus, bet dārzeņus, kuros ir ogļhidrāti noteikti drīkst ēst – kalorijas tiem ir ļoti maz, un tvaicēti būs tieši laikā! Vēl var vakariņās ēst auzu/sojas un tml. jogurtus, papildināt ar ogām (maz kalorijas, zems glikemiskais indekss), ja treniņš ir bijis vakarā var taisīt kādu kokteili – piemēram, kaņepju proteīns, auzu pārslu piens, saldētas ogas, var saldumam pielikt 1/2 banānu klāt, varbūt gluži ne pirms gulētiešanas, bet vakariņās mierīgi!

  4. Sintija Katkeviča
    23/05/2016

    Viss arī, protams, atkarīgs no mērķa, ja mērķis ir zaudēt svaru, tad no ogļhidrātiem vakaros atsakāmies (bet ne no tādiem, ko minēju), bet ja šis mērķis nav tik strikts, tad no ogļhidrātiem nav tā jabaidās.

Write a comment

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.