Sāksim ar to, kas vispār ir sporta uzturs un ko cilvēki saprot ar šiem vārdiem. Tātad sporta uzturs būtībā ir koncentrēts olbaltumvielu un ogļhidrātu maisījums, kas paredzēts prakstiski visiem, kas nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm.
Cilvēki bieži vien jauc šīs lietas un domā, ka sporta uzturs ir olbaltumvielu jeb proteīna kokteilīši, kas mākslīgi radīti no mākslīgām sastāvdaļām – nē, tas ir maldīgi, jo vienīgais mākslīgais komponents proteīna un ogļhidrātu kokteiļos var būt saldinātāja piedeva. Par to vēlāk.
Sporta uzturs nav domāts tikai profesionāliem sportistiem, tos var lietot prakstiski ikviens, kas sporto un to it īpaši vajadzētu lietot tiem, kuri dienas laikā ar uzturu neuzņem pietiekami daudz olbaltumvielas vai arī nav paņēmuši līdz uz treniņu kādu augli, lai pēc treniņa to apēstu. Skaidrs, ka sporta uzturs atvieglo mūsu ikdienu.
Ja sportists skaita kalorijas un dienā uzņemtās uzturvielas (pamatā olbaltumvielas un ogļhidrātus) un uzņemto kaloriju daudzums, olbaltumvielas un oghidrāti ir atbilstoši nepieciešamajam, tad bez proteīna / olbaltumvielu kokteiļiem ļoti labi var iztikt. Esmu dzīvs piemērs tam, ka nelietojot uzturā speciālo sporta uzturu var sasniegt ļoti labus rezultātus un pat piedalīties fitnesa sacensībās. Protams, kā jau minēju, pie nosacījuma, ka tiek skaitītas kalorijas, olbaltumvielas un ogļhidrāti. Kāpēc nepieminu taukus? Jo tauki tāpat ir pietiekami produktos, kurus lietoju – riekstos, avokado, arī piena produktos. Taukus es patiesībā ļoti reti kad skaitu.
Par olbaltumvielām
Olbaltumvielas veido apmēram 20 dažādas aminoskābes un olbaltumvielas tiek arī iedalītas vienkāršajās olbaltumvielās un saliktajās.
Kādi ir pieejamie proteīna pulveri, kādus ražo?
Tātad kopumā ir pieejami dažādi olbaltumvielu pulveri, kurus lieto, atkarībā no mērķa:
1) Sūkalu proteīns
2) Olu proteīns
3) Kazeīna proteīns
4) Sojas proteīns
5) Rīsu proteīns
6) Kaņepju proteīns
7) Pupu proteīns
Pēdējie 4 no nosauktajiem ir piemēroti vegāniem, taču tos tikpat droši var lietot jebkurš cits, kurš to vēlas.
Vēlējos vēl uzsvērt, ka proteīna pulveri tiek taisīti dabīgi, piemēram, sūkalu proteīns tiek taisīts no piena sūkalām (tas pats dabīgais Piena spēks – īsts proteīna kokteilis).
Vēlējos vēlreiz uzsvērt, ka proteīna pulveri NAV kaitīgi organismam, tieši otrādi, tie ir ieteicami un pat vajadzīgi, ja nespējam uzņemt pietiekami daudz olbaltumvielu ar uzturu. Varbūt nav tas labākais piemērs, taču vēlos tomēr šajā sakarā to minēt – par mākslīgo piena maisījumu – ja mātei nav pietiekami daudz piens (vai arī jebkādu citu apsvērumu dēļ), zīdainis tiek barots ar mākslīgo piena maisījumu, kas veidoti uz govs piena (arī kazas vai sojas) bāzes, tie satur zīdainim nepieciešamās uzturvielas un vitamīnus. Tātad atkal – pulveris, kas tiek atšķaidīts ar šajā gadījumā ūdeni – ja zīdaiņi tiek baroti ar piena pulveriem, tad es vēlos paskaidrot to, ka nevajadzētu nievājoši attiekties pret sportistu papild-uzturu.