Pavasara spēka dzērieni-bērzu, kļavu sulas! Kad beidzot zeme ir atkususi un laiks kļūst siltāks, ir klāt sulu laiks.
Dzīvais ūdens, dabas enerģijas dzēriens. Kā to iegūst? Kāpēc tas ir tik veselīgs?
Sulas iegūst gan no bērziem, gan no kļavām. Garšas ziņā kļavu sulas ir saldākas par bērzu sulām, jo vairāk satur cukurus. Savukārt, bērzu sulas iegūst saldākas, urbjot bērzā, kas aug sausā vietā, piemēram, kalna galā. Sulu no bērza vai kļavas pavasarī var iegūt tikai īsu laiku – aptuveni četras nedēļas. Sulu tecēšana izsīkst, tiklīdz kokiem sāk plaukt lapas.Sulas glabājot, to vērtība mazinās. Lielākā vērtība šīm sulām ir uzreiz pēc to iztecināšanas. Pirmajās 3 – 4 stundās sulas sastāvā esošās bioloģiski aktīvās vielas ir visaktīvākās. Tomēr , ja nav iespējams sulas izdzert pirmo stundu laikā, tas nekas, jā aktīvo vielu daudzums mazinās, bet to labvēlīgā ietekme saglabājas. Sulas ļoti labi palīdz tiem , kas vēlas atbrīvoties no liekā svara. Jo it īpaši bērzu sulai piemīt urīn dzenošā funkcija, ka arī tā veicina svīšanu, kā rezultātā no organisma tiek izvadīti sāļi un šlakvielas, kas uzkrājušās ziemas periodā. Sulas normalizē organisma fizioloģiskos procesus, uzlabo vielmaiņu, kā arī stiprina imūnās spējas. Gan bērzu, gan kļavu sulas satur kāliju, gan arī citus mikroelementus, kā arī dažādus vitamīnus.
Bērzu sula satur glikozi un fruktozi, bet kļavu sula – pārsvarā sukrozi. Bērzu sula ir mazāk koncentrēta nekā kļavu sula. Tāpēc to saldums atšķiras. Bērzu un kļavu sulas satur daudz tikai dabisko cukuru, ko organisms viegli asimilē, tāpēc tām ir spēcinoša iedarbība.
Cik daudz ieteicams izdzert?
No koka tecinātās sulas dzeramas tikpat lielā daudzumā kā ūdens – apmēram 2 litri dienā. Lai justu efektu, sulas vēlams dzert pa litram dienā vismaz 10 dienas pēc kārtas.